🎞️ Wideorelacja | 🖼️ Galeria zdjęć |
W dniach 2 i 3 czerwca 2023 r. zorganizowaliśmy w Rzeczce uroczyste zakończenie cyklu szkoleń zorganizowanych dla nowych członków Oddziału. Wzięło w nim udział 60 osób, w tym członkowie Zarządu Oddziału, uczestnicy zakończonego cyklu szkoleniowego, członkowie Koła Rzeczoznawców przy ITM z terenu całego kraju oraz przedstawiciele wszystkich Kół działających w naszym Oddziale.
W piątek rano udaliśmy się autokarem na wycieczkę do miejscowości Frydlant w Czechach, gdzie zwiedziliśmy fabrykę TRW Automotive Czech Ltd. Organizatorem wycieczki był Kolega Michał Głażewski, dyrektor ZF Automotive Systems Poland.
Fabryka zajmuje się produkcją tarcz hamulcowych do pojazdów oraz regeneracją następujących podzespołów:
• zacisków hamulcowych wszystkich typów do samochodów osobowych (w tym EPB) i ciężarowych,
• przekładni kierowniczych do samochodów osobowych (manualnych, hydraulicznych, elektrycznych) i ciężarowych,
• pomp wspomagania ukł. kierowniczego hydraulicznego, elektrohydraulicznego,
• układów elektrycznego wspomagania typu column drive.
Po fabryce oprowadzał nas osobiście jej dyrektor, a Kol. Michał wystąpił w roli tłumacza z języka angielskiego. Byliśmy zaskoczeni ilością części poddawanych regeneracji oraz profesjonalizmem całego procesu. Opuszczające fabrykę elementy poddane regeneracji praktycznie nie różnią się pod względem funkcjonalnym i wizualnym od fabrycznie nowych. Dowiedzieliśmy się jednak po czym można je odróżnić.
Po powrocie do Rzeczki i wyśmienitym obiedzie Kol. Henryk Świrydowicz, vice prezes Oddziału wręczył certyfikaty kolegom, którzy ukończyli cykl szkoleniowy. Wcześniej jednak każdy z nich musiał opowiedzieć o swoim doświadczeniu zawodowym.
Po tej uroczystej części spotkania Kol. Dariusz Ryl przedstawił informacje o stanie organizacji Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie mechatroniki, które nasz Oddział organizuje jako główny partner branżowy wspólnie z Miastem Wałbrzych. Wygraliśmy bowiem ministerialny konkurs na utworzenie takiego Centrum i niebawem powstanie ono w Wałbrzychu. Zaprezentował tematykę szkoleń oraz zakres szkolenia umożliwiającego uzyskanie nowej kwalifikacji zawodowej: „Mechatronik pojazdów elektrycznych”, w której SIMP będzie instytucją szkolącą i certyfikującą kwalifikacje w tym zakresie. Prezes Ryl jest pełnomocnikiem SIMP ds. rzeczonego Centrum.
Po części oficjalnej spędziliśmy wieczór na wymianie doświadczeń i integracji podczas uroczystej kolacji i… tradycyjnego już wieczoru tanecznego.
Jak zwykle ozdobą parkietu byli Basia i Jacek Fijałkowski (vice prezes Oddziału), ale rośnie im niezła konkurencja…
W drugim dniu skorzystaliśmy ze szkolenia nt. budowy i obsługi pojazdów elektrycznych i hybrydowych oraz zasilanych ogniwami paliwowymi. Wykładowcami byli członkowie Koła Rzeczoznawców przy ITM.
Szkolenie nt. pojazdów elektrycznych przeprowadził Kolega Arkadiusz Raczyński, profesjonalny szkoleniowiec z firmy ZF, będącej wiodącym producentem podzespołów oraz nasz nowy Kolega Kamil Gościcki z firmy Volkswagen Group. Natomiast nt. napędów wodorowych, konstruktor, mający za sobą proces homologacji takiego pojazdu i wiele prac badawczych, nasz nowy Kolega Andrzej Stasiak.
Kolega Arek jak widać był wspierany przez swojego dyrektora Michała, który podnosił poziom szkolenia.
Szkolenie to było przedsmakiem specjalistycznych szkoleń z zakresu mechatroniki, które będziemy realizować w ramach Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie mechatroniki. A Koledzy, którzy znajdą się wśród wykładowców mogli zaprezentować swoje umiejętności.
Relacja filmowa dostępna jest poniżej:
Galeria zdjęciowa dostępna jest tutaj.
Wyczekujemy kolejnej imprezy, na której możemy bliżej poznać Kolegów a przy okazji podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.
Opracował: Dariusz Ryl